Lody - zdrowe czy nie?

Lody - choroba

Podobne zadziwiające, ale bardzo skuteczne jest zalecenie lekarzy, zachęcających do jedzenia lodów podczas choroby. Jeżeli mamy obrzęk gardła to zjedzenie loda - powolne i ostrożne - może tylko złagodzić opuchliznę i pomóc uśmierzyć ból. Na dodatek zaszkodzi wirusom lub bakteriom atakującym nasze gardło - zarówno jedne, jak i drugie do szkodliwego dla nas rozwoju i rozmnażania się potrzebują ciepła. Chłodzenie lodami bardzo im nie służy i skraca przez to czas trwania choroby!

 • Kiedy do menu dziecka można wprowadzić lody? 
  Zgodnie z zaleceniami dzieci mogą jeść lody od ok. 2 roku życia. Mimo, iż lody możemy zaliczyć do grupy słodyczy, to mają one wiele zalet, które powodują że ich jedzenie nie jest takie złe. Przede wszystkim lody zrobione są często z mleka lub śmietany, a więc są świetnym źródłem wapnia, jeśli podasz je z owocami, staną się wspaniałym pełnowartościowym deserem.

   
 • Czy lody mogą zastąpić posiłek? 
  Jeśli zaserwujesz dziecku lody w ciągu dnia, to powinny one stanowić jeden z pięciu posiłków np. podwieczorek (deser) po obiedzie. Nie powinniśmy traktować lodów jako dodatkowego posiłku pomiędzy głównymi posiłkami, bo wtedy łatwo o nadmierne spożycie energii, co w prostej linii prowadzi do nadwagi lub otyłości.

   
 • Czy lody są wysokokaloryczne? Lody nie są tak kaloryczne, jak się przyjęło o nich sadzić, w zasadzie są najmniej kaloryczne spośród słodyczy. Mała gałka lodów to ok. 40 kcal, tradycyjny lód na patyku w czekoladzie to ok. 150 kcal. Możesz zamiast podawać gotowe lody zrobić je sama, używając do ich przygotowania produktów z mniejszą zawartością tłuszczu.
   
 • Czy niezjedzone lody można ponownie zamrozić? 
  Jeśli lody się roztopiły to nie wolno ich ponownie zamrażać. Obniżenie temperatury produktu sprzyja przedostaniu się do niego bakterii.

   
 • Czy jedząc lody można się przeziębić? 
  Samo jedzenie lodów nie powoduje przeziębienia, aby wystąpiło przeziębienie potrzebne są wirusy. Prawdą jest, że jedzenie lodów podczas upalanych dni sprzyja przeziębieniom, bo nagłe schłodzenie organizmu obniża odporność i wirusom łatwiej jest zaatakować. Także mitem jest, że jedzenie lodów w zimie jest niezdrowe, bo właśnie w zimie jedząc lody nie spowodujemy nagłej zmiany temperatury naszego ciała (gardła).

 

www.dziecirosna.pl

www.beszamel.se.pl

powróć